Atrakcje
Większość zabytków, jakie znajdują się w Białej Podlaskiej, to budowle pochodzące z okresu ostatnich 200 lat. Jedynie w XVI wieku powstał dawny zbór ariański, a dziś kościół św. Anny. Został on zbudowany na gruzach spalonej wcześniej świątyni sprzed 50 lat. Jest to klasyczny późnogotycki kościółek z ostrołukowymi oknami, malowany na biało, ze śladami rozbudowy w kolejnych dziesięcioleciach. Najważniejszym zabytkiem historycznym w Białej Podlaskiej jest z pewnością zespół parkowo-pałacowy Radziwiłłów. Obejmuje on pozostałości dawnego zamku zbudowanego na planie gwiazdy pięcioramiennej z pięcioma bastionami otoczonymi fosą i wałem ziemnym. Z całego kompleksu zachowały się fortyfikacje, a także dobudowana później brama wjazdowa, zaprojektowana na wzór łuku triumfalnego z licznymi ozdobami, sześciokondygnacyjna wieża wjazdowa, dziś siedziba Muzeum Południowego Podlasia, trzy oficyny oraz barokowa wieżyczka wschodnia w parku i kaplica zamkowa. Z okresu Radziwiłłów pochodzi też budynek I LO im. J.I. Kraszewskiego, mieszczący dawniej Akademię Bialską oraz dawny klasztor reformatorów.
Poza Radziwiłłami w Białej Podlaskiej liczne ślady swojej bytności pozostawili Żydzi. Znajduje się tu między innymi zbudowana na przełomie XIX i XX wieku synagoga oraz XVIII-wieczny żydowski cmentarz. Z początków XX wieku pochodzi ciekawy w swoim kształcie budynek dworca kolejowego. Warto też zajrzeć na ulice: Kolejową, Narutowicza i Zieloną, gdzie pozostało kilka pięknych drewnianych willi. Warto też obejrzeć kamieniczki z końca XIX i początku XX w. przy Placu Wolności i innych uliczkach w centrum.
W Białej Podlaskiej jest też kilka ładnych pomników, w tym pomnik Józefa Ignacego Kraszewskiego, który był z tym miastem związany.
Sama Biała Podlaska jest miastem ciekawym i dość spokojnym, jednak dla osób, które są aktywne i nie lubią siedzieć w jednym miejscu, miasto proponuje również zwiedzanie okolic, które są doskonale przystosowane do uprawiania aktywnej turystyki. Znajduje się tu między innymi Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”, szczególnie ważny z uwagi na to, że Bug jest ostatnią nietkniętą ręką człowieka rzeką w Europie. Dziki i piękny Bug może być wykorzystany do spływów kajakami lub tratwami. Niezapomnianym przeżyciem może być też spływ kajakowy Krzną, wzdłuż której znajduje się kilka stanic wodnych.
Okolice Białej Podlaskiej to również raj dla rowerzystów oraz miłośników jazdy konnej. Po drodze można odwiedzić malownicze wioski, pełne interesujących historycznie miejsc, kościołów, cerkwi, dworków, pałaców i tradycyjnej wsi podlaskiej. Znajdują się tu też takie zabytki, jak sanktuaria Maryjne w Kodniu i Leśnej Podlaskiej, cerkiew unicka w Kostomłotach, zespół cerkiewno-klasztorny w Jabłecznej oraz stary cmentarz tatarski w Studziance.